«

Otsing

Kuidas:

Vees lahustuvate lakkide ja peitside töötlemine

 

Vees lahustuvate lakkimissüsteemide eelised võrreldes lahustipõhiste materjalidega avalduvad lakkimistöökoja ümbruses oluliselt tugevamini, kui esmapilgul arvata võiks. Vees lahustuvatel peitsidel ja lakkidel on muu hulgas eeliseid, kui pidada silmas tööinspektsiooni nõudeid, heitkoguseid, filtrisüsteemide ja elektriseadmete kontseptsiooni, plahvatus- ja tuleohtu ning töötajate tervist.

Sellistest lakkimisega seotud täiendavatest eelistest nagu loobumine ruumi õhutamisest, ruumi temperatuuri alandamine ja lakkimistsüklite radikaalne lühenemine räägitakse küll sageli, kuid praktikas ei ole seda võimalik ilma lakkimistulemusi halvendamata realiseerida. Et vältida lakkimisel vigu, juhime tähelepanu mõnedele punktidele:

 

1. Niiskuse eemaldamine ja temperatuuri kontrollimine
Arvamus, et vees lahustuvate lakkide puhul, mis ei sisalda orgaanilisi lahusteid, ei ole ventilatsioon vajalik, on vale. Kuni lakikihil on vett, ei saa lakk kuivada. Seetõttu on väga tähtis tagada kuivamisruumides hea ventilatsioon.

 

2. Märja kihi paksus
Dispersioonlakkide järjekord lubab paksemaid märgi kihte. Kuid nii paksud lakikihid ei kuiva tavalise 12-18tunnise kuivamisaja jooksul küllaldaselt läbi, mis põhjustab probleeme akende transpordimisel, kinnitamisel ja virnastamisel. Kui soovitakse, et lakk öö jooksul korralikult läbi kuivaks, ei tohiks vees lahustuvat lakki kanda märjalt peale paksema kihina kui 150 μm.

3. Kuivamine
Kui kuivamise üle otsustatakse vaid vaatluse või puudutamise teel ning teine lakikiht kantakse peale juba mõne tunni möödudes, võib esimene lakikiht teises lakikihis oleva vee mõjul paisuda, mis pikendab oluliselt edasist kuivamist.

 

4. Tihendusprofiilid
Hermeetikud ja huultihendid peavad vastama veepõhisele lakisüsteemile, et vältida viimistluskihi paisumist, värvimuutusi ja kinnikleepumist.

 

5. Garnituurid
Garnituurid ja kinnituselemendid peavad olema korrosioonikindlad. Kontaktrõhk raami ja aknatiiva vahel peaks kogu komponendi (aknatiiva) ulatuses olema ühtlane ning mitte liiga kõrge.